Producenci
Jak zadbać o psa podczas upałów?
Jak zadbać o psa podczas upałów?

Jak zadbać o psa podczas upałów? 

Podstawowym obowiązkiem każdego właściciela psa jest zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do świeżej wody. Jest to niezwykle istotne szczególnie w dni upalne, gdyż czworonóg łatwo może się odwodnić. Miska z wodą powinna zostać umieszczona w miejscu zacienionym, a jej zawartość sprawdzana w ciągu dnia kilkukrotnie. Podczas spacerów obowiązkowo towarzyszyć powinien nam napełniony do pełna bidon i miska podróżna, z której zwierzak będzie mógł się napić. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do odwodnienia się psa! W upalne dni należy ograniczyć aktywność fizyczną zwierzęcia, aby nie doszło do przegrzania jego organizmu; spacery powinny odbywać się z samego rana i późnym wieczorem, gdyż wówczas temperatury są niższe oraz być odpowiednio krótkie. Podobny mechanizm działania obowiązuje w przypadku sesji treningowych. Podczas spacerów trzeba wystrzegać się nagrzanych chodników oraz asfaltów - gorąca nawierzchnia może wywołać dotkliwe i bolesne poparzenia opuszków. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną funkcję w termoregulacji psiego organizmu pełni sierść. Przed nadejściem upałów należy odpowiednio zadbać o futro zwierzaka - nie powinno ono być skołtunione, gdyż wówczas zaburzona zostaje cyrkulacja powietrza i może dojść do odparzeń. Ponadto, istotne jest także pozbycie się martwych włosów, by nie wpływały one negatywnie na wentylację skóry. W okresie letnim nie należy obcinać psów zbyt krótko, ponieważ doprowadza to do zburzenia naturalnej bariery, chroniącej zwierzę przed przegrzaniem. W upalne dni wystrzegać należy się zakładania psu kagańców uniemożliwiających mu ziajanie. Jak powszechnie wiadomo, dyszenie to jeden z podstawowych mechanizmów termoregulacyjnych u czworonogów. Brak możliwości swobodnego ziajania może doprowadzić do przegrzania organizmu zwierzęcia, udaru, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci psa! Ponadto, nigdy nie dopuść do sytuacji, w której czworonóg zostanie zamknięty w samochodzie, na nasłonecznionym balkonie czy tarasie. Nie zostawiaj go także przy sklepie w pełnym słońcu, nawet wówczas, gdy zakupy mają zająć ci tylko kilka minut.

Jeśli posiadamy psa, który uwielbia się kąpać, doskonałym sposobem na ulżenie mu w upalne dni będzie zabranie czworonoga nad wodę, gdzie będzie mógł się schłodzić. Do tego celu nada się zarówno rzeka, jezioro, morze czy staw. Nim jednak pies wskoczy do zbiornika wodnego upewnij się, że miejsce to jest w pełni bezpieczne dla zwierzaka. Alternatywę dla wodnych wojaży stanowi szlauch ogrodowy - przy jego pomocy bardzo szybko można przynieść czworonogowi ulgę w skwarne dni.  

Akcesoria dla psa na upalne dni

Dobrym sposobem na ulżenie czworonogowi w czasie letnich skwarów jest wyposażenie swojego ogródka lub balkonu w basen dla psa. Zwierzę w każdej chwili będzie mogło do niego wejść i się schłodzić. Basen Trixie charakteryzuje się stabilną konstrukcją oraz posiada antypoślizgową podstawę wewnętrzną, która zapobiega poślizgnięciu się psa. Kompaktowe wymiary tego produktu sprawiają, że nie zajmuje on wiele miejsca i łatwo jest wygospodarować dla niego przestrzeń. Jeśli nie posiadamy wolnej powierzchni i zakup basenu dla psa okazuje się niemożliwy, warto bliżej przyjrzeć się jego substytutowi - macie chłodzącej. Z pewnością zajmuje ona mniej miejsca aniżeli brodzik, a w dodatku można umieścić ją w domu, ogrodzie, legowisku, a nawet zabrać ze sobą w podróż. Podstawowym zastosowaniem maty chłodzącej jest regulacja temperatury ciała psa w czasie upalnych dni. 

Właściciele czworonogów muszą liczyć się z tym, że nawet podczas letnich upałów psu należy zapewnić odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. Zwierzęta podczas wysiłku, który ma miejsce w wysokich temperaturach, narażone są na przegrzanie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru u czworonoga, warto jest wyposażyć jego psią szafę w kamizelkę chłodzącą. Ta marki Trixie wykonana została z bardzo chłonnego materiału PVA, dzięki czemu wspiera termoregulację zwierzęcia nawet podczas zabawy, spaceru albo treningu. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy możliwości nabycia kamizelki chłodzącej lub nasz pies nie pozwala jej na siebie założyć, wówczas warto rozważyć zakup bandamki chłodzącej. Produkt Trixie zapinany jest na rzepy, przez co łatwo jest ubrać w nią zwierzaka. Opaskę można nakładać zarówno na szyję czworonoga, jak i głowę. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku kamizelki chłodzącej, bandamka także wykonana została z materiału PVA cechującego się wysoką chłonnością. Głównym zadaniem opaski jest usprawnienie termoregulacji psiego organizmu w czasie upałów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl