Producenci
Promocje
Kamizelka dla psa Non-stop Dogwear Protector Vest
Kamizelka dla psa Non-stop Dogwear Protector Vest

239,20 zł

Cena regularna: 299,00 zł

Najniższa cena: 239,20 zł
Non-stop Dogwear  Szelki dla psa Line Harness Grip
Non-stop Dogwear Szelki dla psa Line Harness Grip

244,00 zł

Cena regularna: 305,00 zł

Najniższa cena: 244,00 zł
Non-Stop Dogwear Kieszeń Do Pasa Trekking 2.0 / Trekking Belt
Non-Stop Dogwear Kieszeń Do Pasa Trekking 2.0 / Trekking Belt

204,00 zł

Cena regularna: 255,00 zł

Najniższa cena: 204,00 zł
szt.
Non-Stop Dogwear Rock Adjustable Leash
Non-Stop Dogwear Rock Adjustable Leash

199,20 zł

Cena regularna: 249,00 zł

Najniższa cena: 199,20 zł
szt.
Non-Stop Dogwear Szelki Freemotion 5.0 Limited Edition
Non-Stop Dogwear Szelki Freemotion 5.0 Limited Edition

409,60 zł

Cena regularna: 512,00 zł

Najniższa cena: 512,00 zł
Non-Stop Protector Jacket - Kamizelka Ratunkowa
Non-Stop Protector Jacket - Kamizelka Ratunkowa

471,20 zł

Cena regularna: 589,00 zł

Najniższa cena: 471,20 zł
Kamizelka do pływania, Non-stop Dogwear
Kamizelka do pływania, Non-stop Dogwear

432,00 zł

Cena regularna: 540,00 zł

Najniższa cena: 432,00 zł
Non-Stop Dogwear Baggy Bag 2.0 - saszetka na worki
Non-Stop Dogwear Baggy Bag 2.0 - saszetka na worki

44,00 zł

Cena regularna: 55,00 zł

Najniższa cena: 44,00 zł
szt.
Non-Stop Dogwear Line harness grip WD
Non-Stop Dogwear Line harness grip WD

280,00 zł

Cena regularna: 350,00 zł

Najniższa cena: 280,00 zł
Non-stop Dogwear Rock Harness
Non-stop Dogwear Rock Harness

284,00 zł

Cena regularna: 355,00 zł

Najniższa cena: 284,00 zł
Non-stop Dogwear Touring Bungee smycz elastyczna dla małych psów  2,8m/13mm
Non-stop Dogwear Touring Bungee smycz elastyczna dla małych psów 2,8m/13mm

131,20 zł

Cena regularna: 164,00 zł

Najniższa cena: 131,20 zł
szt.
Non-stop Protector T-shirt
Non-stop Protector T-shirt

128,00 zł

Cena regularna: 160,00 zł

Najniższa cena: 128,00 zł
Czy mogę trenować z psem w ciepłe dni?
CZY MOGĘ TRENOWAĆ PSA W CIEPŁE DNI?

Spis treści:

  1. JAK ROZPOZNAĆ UDAR CIEPLNY

  2. CO MAM ZROBIĆ, JEŚLI MÓJ PIES DOZNA UDARU CIEPLNEGO?

  3. POZWÓL SWOJEMU PSU PRZYSTOSOWAĆ SIĘ DO UPAŁU

  4. DOSTOSUJ ODLEGŁOŚĆ I CZAS TRWANIA

  5. WODA

  6. CIEPŁE TEMPERATURY I ZASADY WYŚCIGU

Ciepłe letnie dni mogą stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o szkolenie psów. Przegrzanie może potencjalnie prowadzić do śmiertelnych stanów, takich jak udar cieplny lub zatrzymanie akcji serca.

Ciała psa są zbudowane inaczej niż nasze. Największą różnicą w tym przypadku jest to, że nie mogą się pocić, co jest jedną z pierwszych technik termicznego schładzania ludzi.

- Aby to zrekompensować, pies dużo dyszy, wydychając powietrze i parę wodną przez usta. Ten proces sam w sobie umożliwia ewakuację około 60 procent rozproszonego ciepła. W przypadku silnej fali upałów zachodzą również inne procesy fizjologiczne, m.in. rozszerzenie naczyń obwodowych czy zwiększenie objętości krwi pompowanej w sercu, przyczyniając się do znacznego wychłodzenia organizmu. Techniki te odpowiadają za 70 procent odprowadzanego ciepła na powierzchni ciała. Pies zmieni również swoje zachowanie, szukając chłodniejszej podłogi, cienia i bryzy, a także ograniczając swoją aktywność.

Zrozumienie mechanizmów kryjących się za ochładzaniem psa jest niezbędne do optymalnego zapobiegania i leczenia udaru cieplnego.

JAK ROZPOZNAĆ UDAR CIEPLNY

Pies, który jest zbyt ciepły, będzie dużo dyszał, aby zrekompensować nagromadzenie ciepła wewnętrznego. W konsekwencji zwiększa się rytm serca, a także puls udowy, który można wyczuć pod udem. Dziąsła nagle wysychają, stając się ciemnoczerwone, mimo że pies będzie dużo ślinił.

- Pies, cierpiący na udar cieplny, będzie wydawał się słabszy i zataczał się z powodu obniżonego ciśnienia krwi, a także wymiotował i miał biegunkę z krwią w stolcu.

Jeśli do tego czasu pies nie był pod opieką, objawy będą się utrzymywać, ewoluując w kierunku osłabienia tętna kości udowej, skrajnej bladości dziąseł, stopniowej progresji oddychania w kierunku bezdechu, wymiotów i krwawej biegunki, a w końcu drgawek i śpiączki. Niektóre objawy mogą również pojawić się kilka dni po incydencie, takie jak zaburzenia rytmu serca, drgawki, zmniejszona objętość moczu i (lub) pojawienie się żółtaczki (powoduje żółknięcie skóry i białek oczu).

Hipertermię uważa się za ciężką, gdy temperatura ciała psa przekracza 41 stopni Celsjusza/105,8 stopni Fahrenheita; jednak niektóre rasy, takie jak charty, mają naturalnie podwyższoną temperaturę ciała.

 

CO MAM ZROBIĆ, JEŚLI MÓJ PIES DOZNA UDARU CIEPLNEGO?

Po pierwsze, należy skupić się na ustabilizowaniu psa poprzez obniżenie jego temperatury ciała.

- Umieść psa w chłodniejszym miejscu i zmocz go ręcznikiem uprzednio zamoczonym w wodzie o temperaturze pokojowej. Użycie zimnej wody przyniesie efekt odwrotny do pożądanego, ponieważ wywoła efekt zwężenia naczyń krwionośnych.

Korzystanie z respiratora może również znacznie pomóc, a także umieszczenie psa na chłodniejszej podłodze, takiej jak płytki.

Zaleca się umieszczanie okładów z lodu na szyi, pod pachą oraz w obszarze między/pod tylnymi nogami, aby schłodzić jak najwięcej krwi, celując w duże naczynia: szyjne, ramienne i udowe.

- Gdy temperatura ciała osiągnie 39,4-40 stopni Celsjusza/102,9-104 Fahrenheita, zaleca się zaprzestanie wszelkich czynności związanych z aktywnym chłodzeniem psa, aby uniknąć hipotermii, ponieważ organizm będzie nadal działał z własnymi mechanizmami chłodzenia. W skrajnych przypadkach lekarz weterynarii może zdecydować się na kontynuację procesu schładzania, np. z zastosowaniem terapii dożylnej.

POZWÓL SWOJEMU PSU PRZYSTOSOWAĆ SIĘ DO UPAŁU

Ustalenie okresu adaptacji pomoże Twojemu psu, zwłaszcza wiosną lub wczesnym latem. Teoretycznie odpowiedni okres adaptacji trwa 20 dni, ale niektóre badania z psami pracującymi wykazały, że po czterech dniach różnica jest już dość zauważalna.

- Do treningu preferowane jest świeże powietrze wczesnym rankiem lub wieczorna bryza. Unikaj najcieplejszych godzin dnia. Wybieraj leśne szlaki pełne cienia i upewnij się, że w pewnym momencie będzie dostępna woda, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.

DOSTOSUJ ODLEGŁOŚĆ I CZAS TRWANIA

Podczas wykonywania prac z uprzężą, zmoczenie psa ręcznikiem zamoczonym w wodzie o temperaturze pokojowej będzie korzystne dla Twojego psa.

- Pamiętaj, aby unikać klasycznego polewania psa lodowatą wodą – wyrządzi to więcej szkody niż pożytku.

Pomocne będzie również skrócenie dystansu i czasu trwania treningu.

Po intensywnym wysiłku zaleca się powolne wyprowadzanie psa, aby pomóc w powrocie do normalnego trybu życia.

Gdy jest ciepło (między 18-25 stopni Celsjusza / 65-77 stopni Fahrenheita) raczej nie trenuj na długich dystansach.

Najlepszy będzie dystans około trzech kilometrów z przyczepionymi psami i najczęściej w formie interwałów (3 x 1 kilometr). 

- To bardziej jak utrzymywanie ich w formie i szczęściu. Przy takiej pogodzie nie potrzebują dużej aktywności, aby się zmęczyć. Jeśli latem chcesz utrzymać psa w dobrej formie, pływanie jest idealnym rozwiązaniem. To także bardzo dobra alternatywa po całym sezonie zaprzęgowym.

WODA

Zawsze pamiętaj o nawadnianiu swoich psów!

- Ilość nie powinna przekraczać 300 mililitrów (mniej więcej wielkości średniej miski), aby uniknąć skręceń żołądka i nadmiernego nawodnienia. Gdy puls zwolni, możesz zaoferować więcej wody i dobre popołudnie na regenerację w spokojnym i świeżym otoczeniu. Świetnie sprawdzi się napój izotoniczny dla psów PowerDog

napój izotoniczny dla psów

Bardzo ważne jest również podlewanie psów przed treningiem lub wyścigiem, najlepiej 1,5 do 3 godzin wcześniej.

 

CIEPŁE TEMPERATURY I ZASADY WYŚCIGU

Zasady wyścigu regulują, jaki dystans jest dozwolony w różnych temperaturach. Gdy jest ciepło, szlak należy skrócić do bardziej odpowiedniej odległości. W regulaminie Polskiego Związku Psich Zaprzęgów jest jasno napisane w jakich temperaturach mogą odbywać się zawody.

Temperatura – wyścigi w warunkach bezśnieżnych

4.11.1. W strefie startowej musi wisieć termometr zawieszony w cieniu, na wysokości około 1 m nad ziemią. W zależności od pomiaru temperatury zawody mogą być rozgrywane w następujący sposób:

• poniżej 16°C – normalne zawody

• od 16 do 20°C – dystans nie powinien przekraczać dystansu minimalnego określonego w pkt. 4.9.1.3.

• od 20°C nie mogą startować zaprzęgi i bikejoring, dopuszczony jest start canicrossu.

4.11.2. Z chwilą, gdy temperatura osiągnie 18°C Sędzia Główny musi zwołać zebranie z lekarzem weterynarii zawodów, aby podjąć decyzję o czasowym lub ostatecznym wstrzymaniu wyścigu. W przypadku definitywnego wstrzymania wyścigu Sędzia Główny wraz z lekarzem weterynarii sporządza raport, który podpisuje też organizator wyścigu. W przypadku różnic zdań obowiązuje decyzja lekarza weterynarii – Sędziego Dobrostanu Zwierząt

 

 

Różne kluby i stany mają swoje preferencje w rozwiązywaniu wyzwań związanych z upałem.

 

Pływanie to świetny sposób na trening w gorące letnie dni! Nasza kamizelka ratunkowa Safe nie tylko zapewni Twojemu psu bezpieczeństwo w wodzie, ale także pomoże mu poprawić technikę pływania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl