Producenci
Promocje
PRZECENA !!! Pokusa RawDietLine MSM 300g
PRZECENA !!! Pokusa RawDietLine MSM 300g
38,40 zł 30,00 zł
szt.
Jak zacząć przygodę z canicrossem?
Jak zacząć przygodę z canicrossem?

JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z CANICROSSEM?

Spis treści:

 

Jeśli przeczytałeś nasz artykuł czym jest canicross, jesteś gotowy, aby zacząć z Canicross! W tym przewodniku po canicrossie dla początkujących  pomożemy Ci odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozpoczęcia  treningu. 

 

JAK NAUCZYĆ PSA BIEGAĆ PRZEDE MNĄ ?

Canicross to sport napędzany psem, w którym Twój pies biegnie przed Tobą. Niektóre psy mają naturalne talenty do ciągnięcia. Inne potrzebują nieco więcej pomocy, aby zrozumieć, co robić, ale wszystkie psy mogą  nauczyć się ciągnąć . Twój pies pokocha sport, jeśli  od samego początku będzie miał  pozytywne doświadczenia.

- Na początku nie oczekuj zbyt wiele. Chwal je, gdy robią coś dobrze i podziel to na zadania, które Twój pies może wykonać.

Jeśli twój pies jest trochę nieśmiały  i ostrożny,  pierwszym krokiem może być nagrodzenie go, gdy wsunie się w uprząż. Po  osiągnięciu tego  możesz stopniowo zwiększać trudność, pozwalając psu za każdym razem chodzić trochę dłużej. Unikaj poprawiania psa, gdy robi coś złego.

Powinieneś zacząć w wolnym  tempie i utrzymywać krótkie sesje treningowe. Aby mieć pewność, że Twój pies odniesie sukces, wprowadzaj jedno nowe wyzwanie na raz.

- Jeśli masz doświadczonego psa, możesz zaangażować go w szkolenie mniej doświadczonego psa. Psy uczą się  od siebie nawzajem, a bieganie obok innego psa  może być bardzo motywujące!

JAK NAUCZYĆ PSA  KOMEND SŁOWNYCH ?

Wskazówki kierunkowe  są korzystne w canicrossie.

- Bezpieczniej jest jechać z większą  prędkością, gdy możesz wcześniej powiedzieć swojemu psu, gdzie ma skręcić. W zawodach to również oszczędność czasu.

Najczęstsze polecenia canicross to:

  • Stój –  Stój nieruchomo i czekaj,  aż zacznie się moja wskazówka 
  • Go – zacznij biegać 
  • Gee – skręt w prawo 
  • Haw – skręt w lewo 
  • Dalej –  Wyprzedź inną drużynę, nie przeszkadzając jej

Istnieje wiele różnych metod uczenia psa sygnałów słownych, takich jak „gee” i „haw”. Jedną z metod jest chodzenie z psem na smyczy. Za każdym razem, gdy skręcasz w prawo, mówisz „gee” i nagradzasz smakołykami i pochwałami. Kiedy skręcasz w lewo, mówisz «haw» i nagradzasz.

- Możesz stopniowo zwiększać trudność, pozwalając psu być dalej od siebie i stopniowo oferować mniej wsparcia. Możesz  rozpocząć ten trening, gdy Twój pies jest  szczeniakiem.

JAKICH UMIEJĘTNOŚCI POWINIENEM NAUCZYĆ SWOJEGO PSA DO  CANICROSSU ?

Jeśli chcesz rywalizować w canicrossie, przed pierwszymi zawodami możesz wyszkolić kilka  podstawowych umiejętności  , które pomogą ci, gdy nadejdzie wielki dzień.

Możesz ćwiczyć  utrzymywanie  spokoju i koncentracji w obszarze startowym oraz budowanie  dobrych procedur startowych z  treningiem liniowym  od samego początku. Jeśli twój pies reaguje na inne psy, szczególnie ważne jest trenowanie  wyprzedzania i wyprzedzania przez inne zespoły. 

Pomaganie psu w  utrzymaniu pełnej prędkości na linii mety i nie zwalnianiu to kolejna umiejętność do wyszkolenia.

JAK WYTRESOWAĆ PSA DO  CANICROSSU ?

Dzięki utrzymywaniu krótkich i przyjemnych sesji treningowych canicross  oraz stopniowego zwiększania dystansu, Twój pies poczuje, że odnosi sukcesy. To zbuduje zarówno pewność siebie, siłę, jak i wytrzymałość.

Oprócz biegania z zaprzęgniętymi psami,  sportowcy canicrossu uwzględniają również w swoich programach treningowych bikejoring , freerunning i inne alternatywne treningi. Dają też swoim psom przerwy w sezonie.

Przed każdym treningiem pamiętaj o  rozgrzewce.

JAKI DYSTANS  POKONUJĄ W WYŚCIGACH CANICROSS ?

Psy mogą biec przez wiele kilometrów lub mil, ale ważne jest, aby dobrze  przygotować je  do  wyzwania, z którym mają się zmierzyć, aby upewnić się, że mają pozytywne  doświadczenia.

Wyścig canicross to zwykle około pięciu kilometrów, ale można też biegać zarówno na krótszych, jak i dłuższych dystansach. Nie jest niczym niezwykłym, aby mieć jedną krótszą odległość dla dzieci (w eskorcie osoby dorosłej), około 1-1,5 kilometra. Dzieci w wieku powyżej 10 lat często mają szansę biegać jako juniorzy bez pomocy osoby dorosłej.

ZNAJDŹ  DOBRE SZLAKI W POBLIŻU CIEBIE

Szukając ładnego szlaku canicross  , pamiętaj o:

  • Nawierzchnia: Nie powinieneś jeździć na rowerze po chodnikach lub drogach asfaltowych, ponieważ twarda nawierzchnia obciąża stawy Twojego psa. Szorstkie powierzchnie mogą również  ranić łapy twojego psa. Szukaj miękkich szlaków lub szutrowych dróg.
  • Ruch: Zalecamy trenowanie na szlakach w mniej ruchliwych porach dnia i unikanie dróg z samochodami.
  • Temperatura: Aby  zapobiec przegrzaniu  w cieplejsze dni, wybierz zacieniony szlak, na którym pies może po drodze ochłodzić się w wodzie.

JAK ZNALEŹĆ ZAWODY W MOJEJ OKOLICY?

Większość krajów ma jedną lub więcej federacji. Na ich stronach internetowych i/lub na Facebooku można znaleźć informacje, takie jak daty, zasady wyścigów, wyniki itp.

My polecamy sprawdzać informację tutaj:

Polski związek psich zaprzęgów

aktywnizpsami.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl