Producenci
Przewodnik po skijoringu z psami
PRZEWODNIK PO SKIJORINGU Z PSAMI

Spis treści

 1. CZY MÓJ PIES MOŻE JEŹDZIĆ Z NARTAMI? 

 2. CZY MOGĘ JEŹDZIĆ NA NARTACH? 

 3. SPRZĘT DO SKIJORINGU

 4. JAK NAUCZYĆ PSA JEŹDZIĆ Z NARTAMI?

 5. ETYKIETA NARCIARSTWA

 6. ZAWODY NARCIARSKIE

Jazda na nartach z psami, znana jako  skijoring  (wymawiane ski-jawr-ing, co oznacza „jazdę na nartach”), to sport napędzany psem, w którym jeden pies lub drużyna psów ciągnie narciarza. Skijoring można również uprawiać z końmi lub pojazdami.

Skijoring z psami ma swoje źródło w  psim zaprzęgu , gdzie psy ciągną maszera na saniach. Jednak sanie i pełna sfora psów nie zawsze były potrzebne i wygodne. W Skandynawii skijoring z psami zaczął być skutecznym sposobem dotarcia z punktu A do punktu B. Skandynawowie przywieźli ten sposób transportu do innych krajów, w tym do Ameryki pod koniec XIX wieku. Narciarstwo z psami to obecnie bardzo popularna aktywność w krajach skandynawskich, zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo. Udając się zimą na trasy biegowe, najprawdopodobniej spotkasz psy wszystkich kształtów i rozmiarów, które bawią się ze swoimi właścicielami na śniegu. Zainteresowanie psim skijoringiem szybko rośnie również w innych krajach na całym świecie.

Narciarstwo biegowe z psami to świetna zabawa, której zdecydowanie powinieneś spróbować! Aby zapewnić sobie i swojemu psu bezpieczne i pozytywne wrażenia, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i rozwinąć pewne umiejętności, zanim po raz pierwszy wyruszysz razem na szlak. W tym przewodniku po skijoringu podzielimy się  najlepszymi wskazówkami dla początkujących.narty z psem

CZY MÓJ PIES MOŻE JEŹDZIĆ Z NARTAMI? 

Psy wszystkich kształtów i rozmiarów mogą jeździć na nartach, o ile są zdrowe i nadają się do wyzwania. Należy jednak zawsze dostosować tempo i dystans do możliwości psa i pozwolić mu decydować o prędkości. Szczenięta i młode psy nie powinny jeździć na nartach,  dopóki ich ciała nie będą w pełni dorosłe .

Skijoring odbywa się zwykle z jednym lub dwoma psami. Podczas jazdy na nartach z dwoma psami możesz użyć  smyczy w kształcie litery Y , a także linii na szyję, która pomoże utrzymać Twoje psy razem.

Najlepsze psy do skijoringu to zazwyczaj rasy, które rodzą się z instynktem ciągnięcia, takie jak husky, samojedy czy malamute alaskańskie. Na poziomie elitarnym najczęstszymi rasami są wyżły niemieckie krótkowłose (GSP) i rasy mieszane, takie jak Greysthers lub Eurohounds. Te psy są szybkie, silne i uwielbiają biegać!

Czy małe psy mogą być używane do jazdy na nartach? Oczywiście! Uwielbiają biegać tak samo jak ich więksi towarzysze. Nie poczujesz ich siły ciągnięcia tak bardzo, jak u psa o wadze 30 kg, ale skijoring to świetna aktywność również dla małych psów.

Wielu sportowców zaczęło jeździć na nartach z psami rodzinnymi. Rasy takie jak border collie, labradory, malinois, owczarki niemieckie, rhodesian ridgebacki, cocker spaniele, wyżły i golden retrievery są odpowiednie do jazdy na nartach.

Jazda na nartach z psami to doskonały sposób na zaspokojenie ich potrzeby fizycznej i psychicznej stymulacji. To naturalne, że psy są aktywne. Bieganie może pomóc w rozwiązaniu problemów, takich jak lęk separacyjny, stres, destrukcyjne zachowanie i nuda. Ćwiczenia pomogą również Twojemu psu uniknąć nadwagi i poprawić ogólny stan zdrowia. Chłodne zimowe temperatury są również idealne do szkolenia psów bez ryzyka  przegrzania.

CZY MOGĘ JEŹDZIĆ NA NARTACH? 

Każdy może cieszyć się jazdą na nartach! Ta czynność jest delikatna dla twojego ciała, a jeśli spadniesz, śnieg zazwyczaj daje miękkie lądowanie.

Przed pierwszą jazdą na nartach z psem należy poćwiczyć narciarstwo biegowe bez psa, aby upewnić się, że jesteś w stanie manewrować nartami i zatrzymać się. To zapewni bezpieczeństwo Tobie, Twojemu psu i wszystkim, których spotkasz na szlaku.

Podczas jazdy na nartach możesz wybrać jedną z dwóch technik; klasyczny i łyżwiarski. Klasyczny jest najłatwiejszy dla początkujących, ponieważ ruch jest podobny do chodzenia. Łyżwiarstwo wymaga większych umiejętności i jest techniką stosowaną w zawodach narciarskich.

SPRZĘT DO SKIJORINGU

Podczas jazdy na nartach pies powinien nosić  szelki dla psa skijoring,  które pozwolą mu swobodnie się poruszać i oddychać. Ty i Twój pies jesteście połączeni  elastyczną smyczą do skijoringu , przyczepioną do  pasa skijoringowego . Pas pozwala na swobodne poruszanie się ramion, co jest niezbędne podczas jazdy na nartach z kijkami narciarskimi.

Ubranka dla psów  chronić łapy Twojego psa z kawałkami lodu i śniegu, a także odmrożeń. Maść na łapę  pomoże zapobiegać pęknięciom i wysuszeniu.

Po nartach ubieramy się w ciepłe i suche ubrania. Nie zapomnij również opiekować się swoim psem! Ciepła kurtka pies  może być stosowany po nartach dla optymalnego odzysku i podczas jazdy na nartach na bardzo zimne dni.

Więcej o sprzęcie do jazdy na nartach z psami dowiesz się z  tego artykułu

Dla siebie zalecana jest ciepła i funkcjonalna odzież. Wełniana warstwa podstawowa i wełniane skarpety zapewnią Ci ciepło i wygodę, nawet jeśli są spocone. Na zawody lub sesje treningowe o wysokiej intensywności  kombinezon wyścigowy  zapewni maksymalną swobodę ruchów i zapobiegnie przegrzaniu. Jednak jeżdżąc na nartach z dodatkową pomocą psa, możesz przeziębić się. Zaleca się noszenie ciepłej kurtki. Pamiętaj też o rękawiczkach,  czapce  i  szaliku.

Jeżdżąc na nartach z psami, pomagasz psu iść do przodu. Aby to zrobić, musisz mieć narty biegowe, a nie narty alpejskie, które są powszechnie używane do jazdy na nartach z końmi lub pojazdami. Twoje narty nie powinny mieć stalowych krawędzi ani ostrych końcówek.

JAK NAUCZYĆ PSA JEŹDZIĆ Z NARTAMI?

Brak śniegu? Nie ma problemu! Nadal możesz szkolić swojego psa na skijora. Wcześniejsze ćwiczenie podstawowych umiejętności ułatwi Tobie i Twojemu psu przejście na śnieg i narty.

Przede wszystkim należy  nauczyć psa ciągnięcia .

 Przydatną umiejętnością jest również nauczenie psa, jak  stoi w miejscu i ustawia się w kolejce, gdy przygotowujesz się i zakładasz narty. Jeśli twój pies się porusza podczas robienia tego, możesz stracić równowagę!

Skijoring to aktywność wymagająca dużej prędkości. Uczenie psa  poleceń jazdy na nartach,  takich jak skręcanie w lewo, w prawo lub zwalnianie, sprawia, że wspólna jazda na nartach jest przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Po drodze prawdopodobnie wyprzedzisz innych narciarzy.

- Jeśli Twój pies  reaguje na inne psy , trening narciarski jest doskonały. Podczas jazdy na nartach możesz używać kijka jako przedłużenia ręki, aby poprawić psa. Nie oznacza to, że możesz uderzyć swojego psa – tyczka powinna służyć tylko do naprowadzania psa we właściwym kierunku i stanowić barierę dla drugiego psa.

Narty mogą wyglądać lub brzmieć dziwnie dla psa, który nigdy wcześniej ich nie widział. Aby Twój pies się nie przestraszył, powinieneś stopniowo wprowadzać go do swojego sprzętu narciarskiego.

Możesz zacząć od pozwolenia swojemu psu na powąchanie i sprawdzenie sprzętu, następnie podnieś narty i idź powoli obok psa. Jeśli Twojemu psu to nie przeszkadza, możesz pozwolić mu biegać swobodnie podczas jazdy na nartach, zanim zostanie przyłączony po raz pierwszy.

Pamiętaj, aby zawsze  rozgrzać psa przed jazdą na nartach, a potem schłodzić. Rozgrzewka przygotowuje organizm fizycznie i psychicznie do aktywności. Dzięki ochłodzeniu przygotowujesz psa do odpoczynku. Rozgrzewka i ochłodzenie sprawią, że Twój pies poczuje się lepiej, będzie działał optymalnie i pozostanie wolny od kontuzji.

ETYKIETA NARCIARSTWA

Jeśli planujesz jeździć na nartach z psem, upewnij się, że psy są dozwolone na szlakach i sprawdź, czy musisz trzymać je na smyczy, czy nie. Sprawdź z wyprzedzeniem lokalne przepisy i regulacje.

Aby stać się najpopularniejszym właścicielem psa na szlakach, radzimy również: 

 • Zawsze zbieraj odchody swojego psa.
 • Miej kontrolę nad swoim psem. Jest to ważne zarówno na smyczy, jak i na wolności.
 • Sygnalizuj swoje pwyprzedzanie. Ludzie mogą nie oczekiwać, że zostaną wyprzedzeni przez psa, a brak odpowiedniego przygotowania może ich przestraszyć. Niektórzy ludzie przyczepiają w tym celu maleńki dzwoneczek do szelek psa.
 • Jeśli śnieg jest świeży, a trasa dopiero co przygotowana, rozważ zrobienie treningu nieco później. Staraj się również nie pozwolić psu biegać po klasycznych torach, które pozostawiają ślady łap. Możesz nauczyć swojego psa biegania po poboczu toru, jeśli jeździsz na nartach klasycznych.
 • Bądź pozytywny i uprzejmy!

ZAWODY NARCIARSKIE

Jeśli lubisz jeździć na nartach, możesz wziąć udział w wyścigu skijoring. Organizacje mushingowe zwykle mają  harmonogram zawodów skijoringowych. Oficjalne i nieoficjalne konkursy można również znaleźć w mediach społecznościowych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu zawodów w Twojej okolicy, możesz skontaktować się z lokalnym klubem.

Zanim weźmiesz udział w swoim pierwszym wyścigu narciarskim, musisz zapoznać się z zasadami, które dotyczą Ciebie, Twojego psa i sprzętu.

Międzynarodowa Federacja Sportów Zaprzęgowych (IFSS) organizuje Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy na śniegu. Większość krajowych i lokalnych klubów psich zaprzęgów przestrzega zasad tej organizacji.

W ramach skijoringu możesz rywalizować w kilku dyscyplinach:

 • Skijoring z 1 i 2 psami
 • 1-pies i 1-4 pies pulk
 • Wyścig łączony z etapami skijoringu i pulk
 • Sztafeta ze wszystkimi nogami w stylu pulk, skijoring lub mieszana. 

Pulka to małe sanki, które są ciągnięte między psem a narciarzem.

Skijoring to świetna zabawa niezależnie od tego, czy rywalizujesz na najwyższym poziomie, czy robisz to hobbystycznie. Jeśli lubisz sporty z psem, możesz również spróbować  canicrossu  lub  bikejoringu  w sezonie suchym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl